Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

 

Tablet – co to jest i do czego służy?

 

 

Najprościej można powiedzieć że tablet jest połączeniem laptopa z telefonem komórkowym. Z technicznego punktu widzenia tablet jest jednak bardziej zbliżony do telefonu, a raczej smartphonu. Większość jest oparta na systemach zapożyczonych ze smartphonów takich jak  IOS lub Android. Tak samo technologie i rozwiązania ze smartphonów zostały żywcem przeniesione do świata tabletów; procesor ARM, żyroskop, kompas, Gorilla Glass czy ekran multi-touch.


Czym jest tablet?


O ile tablety znajdują się już na naszym rynku od jakiegoś czasu (pierwszy iPad pojawił się w marcu 2010) to wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie; do czego to naprawdę służy i czy w ogule jest do czegoś potrzebne. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.


 

 

Odbierz DARMOWY PORADNIK przedstawiający...

...4 Najważniejsze Punkty Które Musisz Poznać ZANIM Kupisz Tablet Na Prezent

Podaj email i odbierz DARMOWY PORADNIK 

Konsumpcja treści

Tablet to przede wszystkim urządzenie do konsumpcji treści. Przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów lub czytanie książek to sama przyjemność. Duży, wygodny ekran dotykowy z obsługą Multi-touch(technologia umożliwiająca obsługę za pomocą dotyku) sprawiają że tablet jest niezastąpionym przyjacielem w podróży. Tak samo gry pobrane z internetu sprawdzają się bardzo dobrze jako umilacz czasu w podróży. Google Play lub Appstore oferują ciekawe tytuły np. Shadowgun lub Infinity blade. Wybór jeszcze nie jest zbyt duży, ale wraz ze wzrostem popularności tabletów na pewno będzie się szybko powiększał.


Centrum multimedialne

Tablet z powodzeniem sprawdzi się również jako centrum multimedialne. Poprzez złącze HDMI lub bezprzewodowe DLNA możemy udostępniać filmy zdjęcia lub muzykę do odtwarzania na innych urządzeniach np. Telewizorze lub wieży stereo. Słuchanie muzyki przez wbudowane głośniki lub słuchawki również jest bardzo wygodne. Intuicyjny interfejs sterowany dotykiem sprawia że obsługa rozbudowanych list filmów lub piosenek jest wyjątkowo łatwa. Pod tym względem tablet może z powodzeniem zastąpić laptop czy komputer stacjonarny.


Komunikacja

Oprócz tego tablet dzięki swojej mobilności umożliwia nam komunikację z innymi osobami w dowolnym momencie. Po podłączeniu Internetu przez Wifi, modem 3g lub LTE mamy nieograniczoną możliwość stałego kontaktu z  dowolnymi osobami za pomoca wszystkich kanałów komunikacji. Możemy używać maila, komunikatorów(gg,tlen), skypa, serwisów społecznościowych, a nawet dzwonić jak z normalnego telefonu w wybranych modelach (np. Samsung Galaxy Tab P6200). Jeśli chodzi o pisanie maili to przy dłuższych tekstach trzeba się zaopatrzyć w fizyczną klawiaturę lub przyzwyczaić do wirtualnej klawiatury ekranowej.

 

W czym tablet jest lepszy od laptopa i od smartphona?


W odróżnieniu od popularnych smartphonów  tablet  ma większy ekran. Większość smartphonów  ma ekrany 3,5-4,5 cala. Oczywiście przy przeglądaniu Internetu lub czytaniu krótkich tekstów można sobie poradzić, ale nie ma np. możliwości podłączenia urządzeń przez usb, nawet za pomocą przejściówki. Oczywiście oprogramowanie w smartphonach jest takie samo jak w tabletach(IOS, Android) dlatego też większość aplikacji wyprodukowanych na tablety, można swobodnie uruchomić na smartphonie i odwrotnie. Pozostaje jedynie kwestia wielkości ekranu, gdyż nie wszystkie aplikacje automatycznie dopasowują się do jego wymiarów.Przede wszystkim jest dużo lżejszy nawet od najnowszych ultrabooków które ważą 1,5kh, nie mówiąc już o starszych laptopach ważących po 2-3kg. Tablety w zależności od wielkości ważą od 380g (7-calowy Samsung Galaxy Tab) do 880g (10-calowy Asus Pad Slider).  Długi czas pracy na baterii 8-10h,a nawet 18h w przypadku Asusa Prime ze stacją dokującą sprawia, że tablet jest dużo bardziej mobilnym urządzeniem od stacjonarnego laptopa.


Mniejsza waga tabletu jest oczywiście związana z brakiem fizycznej klawiatury. Co dla jednych będzie wadą tabletu, to dla innych będzie zaletą. Z jednej strony jest to kwestia przyzwyczajenia, a z drugiej tablet to urządzenie bardziej przeznaczone raczej do konsumpcji treści niż jej tworzenia. Do tego dotykowy ekran sprawdza się idealnie. Jeśli jednak zależy nam na wygodnym pisaniu dłuższych tekstów do większości modeli można dokupić oddzielną klawiaturę bezprzewodową bluetooth lub połączoną ze stacją dokującą.

 

Podsumowanie


Na zakończenie artykułu chciałbym podsumować funkcjonalność każdego z tych trzech porównywanych urządzeń. Biorąc pod uwagę sposób w jaki najczęściej są używane możemy wyróżnić następujące możliwości:


Telefon do dzwonienia

Laptop do pracy

Tablet do rozrywki


Oczywiście jakby się uprzeć każdego z nich możemy używać w dowolny sposób(no może trudno używać smartfona do pracy, albo laptopa do dzwonienia, chyba że przez skype;). Ale ten podział najlepiej wskazuje do czego urządzenia zostały stworzone i w jakiej dziedzinie sprawdzają się najlepiej.

 

 

 

Odbierz DARMOWY PORADNIK przedstawiający...

...4 Najważniejsze Punkty Które Musisz Poznać ZANIM Kupisz Tablet Na Prezent

Podaj email i odbierz DARMOWY PORADNIK