Jakie napoje powinni pić sportowcy

Każdy z nas traci wodę, która jest niezbędna dla sprawnie funkcjonującego organizmu. Jednak w przypadku sportowców ta strata jest większa, dlatego tak ważne jest jej stałe i systematyczne uzupełnianie. Zresztą sportowiec powinien pić też inne napoje.
W przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie dochodzi do znacznego zwiększenia wydzielania potu i zwiększenia temperatury ciała. Podczas wysiłku utrata wody jest znaczna. Może to doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale i obniżenia ciśnienia krwi, a w skrajnych przypadkach do zapaści. Z tego powodu powinno się pić przed treningiem, w czasie treningi i po. Dobrze, by woda była z elektrolitami, które przecież też są z organizmu usuwane w postaci potu. Nie są natomiast sportowcom polecane napoje energetyzujące. Zresztą nie są one zdrowe dla nikogo z nas. Pozorne zwiększenie energii jest krótkotrwałe i mylne. Idealnym natomiast pomysłem są świeże soki owocowe i warzywne.
Każdy sportowiec chce osiągać sukcesy. Oprócz talentu jednak potrzebne jest należyte zadbanie o organizm. Odpowiednie nawadnianie należy tu do bardzo ważnych elementów.

Powiązane publikacje