Zarabianie na sukcesie sportowym

Każda dyscyplina sportowa charakteryzuje się zupełnie innym profilem zarabiania. Oczywiście czasami wielkie federacje finansują także turnieje amatorskie, ale ogólnie przyjęte jest, że tylko przejście na zawodowstwo pozwala na utrzymanie się z uprawiania sportu.
Bycie zatrudnionym w klubie czy innej organizacji sportowej z własnym sponsorem, przeważni wiąże się z posiadaniem podpisanego kontraktu i otrzymywaniem regularnego wynagrodzenia – tak jest w klubach piłkarskich, koszykarskich, hokejowych, siatkarskich czy bejsbolowych. Jednak każdy gracz negocjuje warunki indywidualnie i w zależności od swojej wartości dla zespołu, może zarabiać nawet kilkakrotnie więcej niż jego koledzy z zespołu.
W sportach bardziej indywidualnych jak tenis czy boks, to zawodnik otrzymuje premie za każdym razem, gdy uda mu się wygrać. W tenisie jest to sponsor wraz z federacją, a nagrody za dojście do określonego etapu turnieju ustalone są z góry. W przypadku boksu to organizator – przeważnie sponsor i realizator sygnału telewizyjnego – płaci obu bokserom za walkę.

Powiązane publikacje